Kam dál v Ivančicích a okolí

Tipy na procházky i kulturu

Kam dál v Ivančicích a okolí

Pokud budete chtít během Slavností chřestu a vína v Ivančicích poznat také město, jeho kulturu či okolí, můžete se inspirovat.

Výstava Alfonse Muchy

Výstava je součástí projektu Muchova stezka, jehož ambicí je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světe. K těmto místům neodmyslitelně patří Ivančice, Muchovo rodné město.
Letošní ročník výstavy je zaměřený na Muchovo fotografické umění. Ač fotografii využíval prakticky pouze pro studijní účely (studie, výjevy, jež později převtělil na plátna obrazů či plakátů), můžeme jej dnes prohlásit za jednoho z průkopníků fotografie jako samostatného uměleckého stylu.
Pro návštěvníky Slavností chřestu a vína 2024 zvýhodněné vstupné 20 Kč.
Výstavu můžete navštívit v Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích (sídlo KIC Ivančice), více informací na stránkách KIC Ivančice.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/vystava-mucha

 

Expozice Vladimíra Menšíka

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích byla otevřena 9. října 1999 k nedožitým 70. narozeninám významného ivančického rodáka. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Po celou dobu prohlídky nás provází hlas tohoto nezapomenutelného komika, baviče, konferenciéra a především skvělého herce.

Pro návštěvníky Slavností chřestu a vína 2024 zvýhodněné vstupné 20 Kč.
Expozice se nachází v Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích (sídlo KIC Ivančice), více informací na stránkách KIC Ivančice.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/expozice-mensik

 

Věž ivančického kostela

Ivančická věž podle posledního měření r. 2003 vysoká 47,062 m a to od paty věže (nadmořská výška 208,848 m) do středu makovice. Od země k zábradlí věže měří 30 m. Celková výška věže – od paty ke špičce kříže – je 50 m. Věž je svým způsobem hradní věží a dříve stávala osamoceně. Její nejstarší části, první dvě poschodí, pocházejí ze 13. století.
Na věži je pět zvonů – tři ve zvonici, další dva pak v glorietce věže.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/prohlidka-ivancicke-veze

 

Ivančická zastavení

Unikátní soubor dřevěných a dřevo-kovových soch ivančického rodáka, významného sochaře a umělce Josefa Zahradníka. Sochy jsou přirozeně zasazeny do přírody, jejich součástí je také posezení.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/ivancicka-zastaveni

 

Rozhledna A. Muchy

Rozhledna se nachází v parku na Réně ve výšce 253 m. n. m., svou výškou 4 m patří k nejmenším rozhlednám u nás. Železobetonová funkcionalistická stavba byla navržena ivančickým tiskařem a grafikem Milošem Navrátilem a postavena Karlem Feithem. Byla zrekonstruována v roce 2000, je volně přístupná a je z ní krásný pohled na město.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/tipy-na-vylety/ivancice

 

Dvě lásky Alfonse Muchy

Procházka po Ivančicích po stopách Alfonse Muchy ukazuje 11 míst spojených s jeho životem - od rodného domu přes školu až například ke kostelům či k místu, kde dříve stávalo divadlo. Cestu můžete absolvovat buď s audioprůvodcem, nebo si stáhnou či vyzvednout v KIC Ivančice brožurku.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/audiopruvodce-dve-lasky-a-muchy

 

Slovanská epopej

V Moravském Krumlově na zámku si můžete prohlédnout nejen zámecké expozice, ale především nejslavnější a největší dílo Alfonse Muchy - Slovanskou epopej. Dvacet monumentálních pláten vás ohromí svou velkolepostí i mystikou. 

https://www.mucha-epopej.cz/

 

Kostel sv. Jakuba s křížovou cestou

Kaple byla postavena v letech 1852-1858 z podnětu buditele Tomáše Procházky. Poslední týden v červenci se kojí na Jakuba pravidelné pouti. V letech 1861-1863 byla vybudována při cestě ke kapli Křížová cesta.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/tipy-na-vylety/ivancice

 

Rozhledna Na Oklikách

Rozhledna se nachází ve svahu údolí řeky Jihlavy, nad skalními útvary, které jsou známé pod jménem Okliky. Původně zde byl postaven dřevěný vyhlídkový gloriet, který vznikl v roce 1911 zásluhou Okrašlovacího spolku. V roce 1938 byl nahrazen betonovým vyhlídkovým altánkem. Z rozhledny Na Oklikách je výhled především do údolí Jihlavy směrem k Ivančicím a částečně ke Stříbskému mlýnu a na protější zalesněný masiv Rény. Rozhledna je volně přístupná, vede kolem ní červená turistická značka.

https://ivancice.colosseum.eu/cs/informace-pro-turisty/tipy-na-vylety/xsmerdolnikounice

 

Rosa Coeli

Klášter se nachází na pravém břehu řeky Jihlavy. Byl založen v r. 1181 Vilémem z Pulína pro ženskou řeholi premonstrátského řádu. V letech 1330-1390 prošel rozsáhlou přestavbou v gotickém slohu, která mu vtiskla současnou podobu. Za husitských válek byl klášter vypálen a poté nastal jeho úpadek. Pokus o obnovu koncem 17. století přerušil požár v roce 1703. Od té doby postupně chátral a roku 1808 byl premonstráty prodán do světských rukou. V současné době je objekt zpřístupněn a provozovatelem se stal Městský úřad Dolní Kounice.

https://www.dolnikounice.cz/klaster-rosa-coeli/ds-4770

 

Templštýn

Hrad byl založen koncem 13. století, ve středověku zde působili templáři. Po zrušení řádu jim byl hrad zkonfiskován a postupně několikrát vystřídal majitele. Objekt postupně pustl a v polovině 16. století vyhořel. V současné době je Templštýn volně přístupnou zříceninou se zbytky příkopů a hradebních zdí.

https://www.templstejn.cz/

 

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka stojí u silnice nedaleko obce Hlína na jižní Moravě. Stavba je dřevěná, 22 m vysoká s krytou a zasklenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vedevede 96 schodů. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty a dokonce i Alpy.

https://www.obec-hlina.cz/rozhledna