Závěrečná tisková zpráva

V hlavní roli chřest, víno a zábava

Závěrečná tisková zpráva

Jubilejní 30. Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích navštívilo téměř 11 000 návštěvníků.

17. – 19. května 2024 proběhl 30. ročník Slavností chřestu a vína v Ivančicích.

V Gastro zóně hrál samozřejmě hlavní roli chřest. Rekordních sedm restaurací v osmi gastro stanech a několik foodtrucků připravovalo po celý víkend skvělá jídla s chřestem z ivančické chřestovny. Z rozmanitých chutí a vůni si mohl vybrat opravdu každý, od návštěvníků preferujících tradiční chutě až po milovníky chutí neobvyklých. Ve Vinařské zóně probíhala degustace a prodej vín třinácti vynikajících lokálních vinařství. Skvělou atmosféru podpořili při kuchařských show stálice Slavností vynikající šéfkuchař Petr Stupka společně s úžasnou Terezou Bebarovou a s vynikajícím šéfkuchařem Romanem Paulusem. Mezi jednotlivými kuchařskými show probíhaly na pódiu ve Vinařské zóně velmi oblíbené duely jídla a vína, kterými provázel moravský vinař, enolog a degustátor Pavel Chrást. Někteří z diváků si tak mohli prakticky vyzkoušet, jak chutnají pokrmy s vínem, které je nasnoubeno chuťově správně a vyváženě a jídlo podpoří, ale také s vínem, které naopak k ochutnávanému jídlu vhodné není.

Hlavní kulturní program probíhal celý víkend na pódiu před radnicí. V pátek vystoupili jako první Olympic Tribute Brno a po nich následovala krásná vystoupení místních škol a spolků, Pěveckého sboru Blahoslava Hajnce a také zpěvačky a písničkářky Anežky Binkové. I přes deštivé počasí trvající až do pátečního odpoledne si program nenechaly ujít stovky převážně místních návštěvníků.

V sobotu přišla jako první na řadu Slovácká kapela Romana Horňáčka následovaná funk-popovou kapelou LOL. Milým překvapením bylo krásné vystoupení dětského folklórního souboru Stupavjánek z partnerského města Stupava. Od 15 hodin diváky přivedl do varu Alband s J. A. Kronkem v čele, následovala hudební pecka v podobě Václava Noida Bárty a jeho Bek Bek Clanu, který od diváků sklidil bouřlivý potlesk a byl publikem vyžádán na několik přídavků. Sobotní program zakončila oblíbená pop-rocková kapela Stone s covery známých českých i zahraničních hitů.

Nedělní dopoledne patřilo hlavní pódium dětem. Slovenské hvězdy dětských srdcí Smejko a Tanculienka dokázali, že i u nás mají obrovskou základnu malých fanoušků a předvedli úžasnou show, při které nakonec tančily a zpívaly nejen děti, ale i jejich rodiče.

V pravé poledne vtrhla před diváky česká gaelic-rocková kapela Claymore and Claymore Ladies, kterou pak vystřídala popová kapela Botox v čele s Petrem Ryšavým a Janem Kopečným. Kluci si publikum naprosto získali a stejně jako Noid i oni za mohutného potlesku několikrát přidávali.

Na závěr programu Slavností chřestu a vína vystoupil fantastický Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. S noblesou a elegancí nejen zazpívali a zahráli, ale také třeba stepovali. Lepší zakončení programu jsme si nemohli přát.

30. ročník Slavností chřestu a vína si nenechalo ujít téměř 11 tisíc návštěvníků. V neděli mnozí z nich přijeli nebo odjeli parním vlakem taženým lokomotivou Všudybylka, téměř 1200 návštěvníků si Slavnosti, Ivančice a jejich okolí prohlédlo z věže ivančického kostela a navštívilo expozici a výstavu věnované dvěma slavným ivančickým rodákům – Vladimíru Menšíkovi a Alfonsi Muchovi.

Bohatý gastronomický a kulturní program doplňoval řemeslný a potravinový trh. Nabídka byla opravdu bohatá a málokdo odcházel domů s prázdnýma rukama.

Už nyní začínáme připravovat 31. ročník Slavností chřestu a vína, který se uskuteční 16. – 18. května 2024. Doufáme, že se vydaří minimálně tak, jako ročník letošní.

 

Foto ke stažení na tomto odkaze.